Wpis

Rodzina i czas pandemii


Rodzina i czas pandemii – kilka sugestii

 

  • Warto zadbać o swój wolny czas – Każdy z nas ma swoje obowiązki, ale też każdy z nas potrzebuje chwili dla siebie. Samotne sprzątanie po obiedzie przez mamę, to nie jest czas wolny! Ona też potrzebuje chwili spokoju i wytchnienia, pobycie sama ze sobą ze swoimi troskami i zmartwieniami. Pozwólcie jej na to drodzy Tatusiowie i drogie Dzieci.
  • Nauka i praca zdalna – To, że większość czasu spędzamy w domach powoduje rozleniwienie i mniejszą motywację do aktywności, postarajmy się na planować i organizować swój czas. Stawiajmy sobie cele, ale koniecznie takie, które jesteśmy w stanie zrealizować. Zbyt wiele zadań może spowodować stres, zbyt dużą presję a w konsekwencji może mieć wpływ na poczucie wartości. Dobre zarządzanie czasem wpłynie korzystnie na efektywne działanie i poczucie spełnienia.
  • Komputer do nauki – komputer do czasu wolnego – aktualna sytuacja epidemiczna wymaga spędzania kilku godzin dziennie przed ekranem komputera. Uczniowie mają zdalne lekcje, prace domowe także odrabiają przed komputerem, a kiedy w końcu jest chwila dla siebie wybierają przeglądanie Internetu, rozmowy na komunikatorach, gry, filmy czy seriale; i wszystko to przed ekranem komputera, smartfona, telewizora. Konieczność przestrzegania obostrzeń przyciąga nas bezustannie przed ekrany. Postarajmy się tak zorganizować czas swój i swoich dzieci aby codziennie wyjść na krótki spacer, usiąść wspólnie i porozmawiać nie trzymając w ręku telefonu, zagrać w planszówkę czy kalambury.
  • Identyfikujemy problem – czasem złościmy się, krzyczymy lub kłócimy, sami tak naprawdę do końca nie wiedząc o co nam chodzi. Czy o przymus siedzenia w domu? O strach przed tym co będzie dalej? A może tęsknimy za bliskimi ( rodzicami, dziadkami, przyjaciółmi), z którymi nie możemy się spotkać? Rodzice martwią się o pracę, byt i przyszłość całej rodziny. Dzieci nie mogą odwiedzać swoich kolegów, iść na basen, do kina, do galerii. Jedni trochę się spotykają inni nie. Denerwujemy się czując niesprawiedliwość i bezradność. Lęk o zdrowie nasze i bliskich, jednocześnie chęć do powrotu do normalności powodują, napięcie, wybuchy złości czy kłótnie. Pilnujmy, żeby nasze emocje kierować w tą stronę której dotyczą i nie wyładowujmy się na swoich bliskich.

 

Ola Rejniak

Leave a Comment